3 läkare

Vårt team

Vi har 10-12 heltidsarbetande lärare och barnomsorgspersonal under kursperioderna som arbetar med vår kursverksamhet för läkare, partners och barn. Vi har sex rekryterare som arbetar heltid, varav fyra är psykologer.
Vi har tre medarbetare som arbetar med relocation och andra praktiska frågor som rör flytt och integrering.
Vi har kundansvariga för de länder vi rekryterar till; Sverige, Norge och Danmark.

FÖRETAGSLEDNING

Mats Ignell

Mats Ignell
Grundare och partner

mats@medicarrera.com

  • Civilekonomexamen, Högskolan i Växjö, Sverige, 1994.
  • Grundade MediCarerra 2003. Huvudansvar rekrytering.
  • Managementkonsult, först på Kundskaparna Research AB 1994-1996 och därefter som egen företagare tom 1999.
  • Etablerade SparaPengar.se i Spanien, 1999, och var VD för företagets spanska bolag AhorraDinero.com fram till försäljningen av bolaget 2002.
Nina Paulsson

Nina Paulsson
Grundare och partner

nina@medicarrera.com

  • Examen informationslinjen, Mittuniversitetet, Sundsvall, 1992.
  • EO/MIT Entrepreneurial Masters Program, Boston, 2015.
  • Grundade MediCarerra 2003. Huvudansvar utbildning och kundrelationer.
  • Arbetat med kommunikation inom hälsa och medicin bland på Södersjukhuset, Stockholm, (1997-1999), Vitea – ett hälso- och sjukvårdsföretag (1999-2000), Apoteket AB (2001), konsultuppdrag för Zestica (A-com) och Hill and Knowlton (2002).
Susanna Sjunneryd

Susanna Sjunneryd
Kundansvarig för Sverige

susanna@medicarrera.com

  • Fil mag. Europaprogrammet Södertörns högskola (2006) – ekonomi, sociologi, historia, etnologi med specialisering i kulturgeografi.
  • Rådgivare internationella studier Open Hearts Internacional, Bogotá- Colombia (2007-2008).
  • Fram till juli 2009 administrativt ansvarig på Business School Netherlands då Susanna påbörjade sin anställning hos MediCarrera.
Anda Stoicescu

Anda Stoicescu
Team leader rekrytering och psykolog

anda@medicarrera.com

  • Legitimerad psykolog, Bukarest Universitet, Rumänien, 2006.
  • Magisterutbildning i klinisk psykologi, Barcelona Universitet, 2010.
  • Sedan 2011, januari, Rekryteringskonsult och teamledare MediCarrera.
  • 2008-2010, assistent Master programmet vid fakulteten för psykologi, Barcelona Universitet.
  • 2006-2008, personalsekreterare, Warwick SL, Barcelona.
Sofia Hedman

Sofia Hedman
Team leader operations och kundansvarig

sofia@medicarrera.com

  • Fil mag. International and European Affairs, Linköpings Universitet / Universitat Autonoma de Barcelona (2013).
  • Fil kand offentlig rätt, Södertörns Högskola (2011).
  • Sedan 2014 anställd hos MediCarerra med ansvar för kundkontakter och relocation.
Johnny Ropero Audouard

Johnny Ropero Audouard
Swedish-Huvudlärare i Svenska

johnny@medicarrera.com

  • Swedex testledarutbildning (2015).
  • Svenska som andraspråk, 30 poäng (2015).
  • Lärarexamen, Linköpings universitet (2007).
  • Lärare hos MediCarrera sedan 2014. Ansvar för vidareutveckling av MediCarreras kurskoncept och genomförande av undervisning i samarbete med övriga lärare.
  • 2008-2014 Svensklärare SFI, Norrköpings kommun.

 

Sara Dencker

Sara Dencker Kundansvarig för Danmark
sara@medicarrera.com

Linn Grönberg

Linn Grönberg kursansvarig
linn@medicarrera.com

Kamilla Nilsen Tveit

Kamilla Nilsen Tveit Kundansvarig för Norge
kamilla@medicarrera.com

Tova Hansson

Tova Hansson Relocation specialist
tova@medicarrera.com

Rebecca Lilford

Rebecca Lilford Kurskoordinator/ Säljassistent
rebecca@medicarrera.com

Marisa Törnros

Marisa Törnros Relocation specialist
marisa@medicarrera.com

Dóra Kántor

Dóra Kántor rekryterings­konsult
dora@medicarrera.com

Justyna Markowitz

Justyna Markowitz rekryterings­konsult
justyna@medicarrera.com

Irene Martínez

Irene Martínez rekryterings­konsult, leg psykolog
irene@medicarrera.com

Natalija Prokopjeva

Natalija Prokopjeva rekryterings­konsult
natalija@medicarrera.com

Noemi Sanz

Noemi Sanz ekonomiansvarig
noemi@medicarrera.com

Edgar Tijhuis

Edgar Tijhuis rekryterings­konsult
edgar@medicarrera.com

Verónica Aparicio

Verónica Aparicio rekryterings­konsult
veronica@medicarrera.com

Kajsa Törnroos

Kajsa Törnroos rekryterings­konsult
kajsa@medicarrera.com

Aneta Smolik

Aneta Smolik rekryterings­konsult
aneta@medicarrera.com

Silvia Campaña

Silvia Campaña ekonomi
silvia@medicarrera.com

Ett projekt för hela familjen

MediCarrera kindergarten personal

Nina, Carina, Rehana, Åsa, Helima och Sabina har ansvar för att ta hand om och lära barnen i Calafell Svenska och Danska.

Barnomsorgspersonal

För de uppdragsgivare som vill erbjuda barnomsorg under intensivkursen har vi ett team där alla har svenska, danska eller norska som modersmål.

Lärare

MediCarrera har flera erfarna och utbildade pedagoger som arbetar med kurserna. Alla huvudlärare är auktoriserade testledare för nivå B2 enligt europarådets nivåskala.

Csaba

Csaba är vår lärare i svenska för partners.

Medicinska rådgivare

Vid frågor om kandidaternas lämplighet och utbild­ningens kvalitet från olika länder rådfrågas vid behov de medicinska rådgivare som företaget samarbetar med. Det är läkare, tandläkare och sjuksköter­skor från olika specialist&shuy;områden som arbetar som externa konsulter.

Antal anställda

Idag har företaget totalt 25 anställda.