3 unge sunhedsprofessionelle

MediCarreras team

Vi har 10-12 fuldtidsansatte undervisere og pædagoger under kursus­perioderne, som alle er involveret i vores kursus­virksomhed for læger, partnere og børn. Vi har seks rekrutterings­­ansvarlige som arbejder fuldtids, hvoraf fire er psykologer.
Vi har tre medarbejdere, der arbejder med relocation og andre praktiske spørgsmål, som vedrører flytning og integration.
Vi har en kundeans­varlig for hvert enkelt af de lande, vi rekrutterer til; Sverige, Norge og Danmark.

MANAGEMENT

Mats Ignell

Mats Ignell
grundlægger og partner

mats@medicarrera.com

  • Civiløkonomeksamen, Högskolan i Växjö, Sverige, 1994.
  • Grundlagde MediCarerra i 2003. Hovedansvar for rekruttering.
  • Managementkonsulent, først på Kundskaparna Research AB 1994-1996 og derefter som selvstændig til og med 1999.
  • Etablerede SparaPengar.se i Spanien, 1999, og var administrerende direktør for foretagenets spanske selskab AhorraDinero.com frem til salg af selskabet i 2002.
Nina Paulsson

Nina Paulsson
grundlægger og partner

nina@medicarrera.com

  • Eksamen informationslinjen, Mittuniversitetet, Sundsvall, 1992.
  • EO/MIT Entrepreneurial Masters Program, Boston, 2015.
  • Grundlagde MediCarerra 2003. Hovedansvar for uddannelse og kundekontakt.
  • Har arbejdet med kommunikation inden for helse og medicin på blandt andet Södersjukhuset, Stockholm, (1997-1999), Vitea – et helse- og sundhedsplejeforetagende (1999-2000), Apoteket AB (2001), konsulent­arbejde for Zestica (A-com) og Hill and Knowlton (2002).
Susanna Sjunneryd

Susanna Sjunneryd
kundeans­varlig Sverige

susanna@medicarrera.com

  • Cand.mag. Europaprogrammet Södertörns högskola (2006) – økonomi, sociologi, historie, etnologi med specialisering i kulturgeografi.
  • Rådgiver internationale studier Open Hearts Internacional, Bogotá- Colombia (2007-2008).
  • Frem til juli 2009 administrativt ansvarlig på Business School Netherlands, hvorfra Susanna blev ansat hos MediCarrera.
Anda Stoicescu

Anda Stoicescu
teamleder rekruttering, autoriseret psykolog

anda@medicarrera.com

  • Autoriseret psykolog, Bukarest Universitet, Rumænien, 2006.
  • Magisteruddannelse i klinisk psykologi, Barcelona Universitet, 2010.
  • Siden januar 2011, rekrutteringskonsulent og teamleder MediCarrera.
  • 2008-2010, assistent Master programmet ved fakultet for psykologi, Barcelona Universitet.
  • 2006-2008, personalesekretær, Warwick SL, Barcelona.
Sofia Hedman

Sofia Hedman
teamleder relocation og kundeans­varlig

sofia@medicarrera.com

  • Cand.mag. International and European Affairs, Linköpings Universitet / Universitat Autonoma de Barcelona (2013).
  • Cand.jur. offentlig ret, Södertörns Högskola (2011).
  • Siden 2014 ansat hos MediCarerra med ansvar for kundekontakt og flytning.
Johnny Ropero Audouard

Johnny Ropero Audouard
faglærer Sverige

johnny@medicarrera.com

  • Swedex testlederuddannelse (2015).
  • Svensk som fremmedsprog, 30 point (2015).
  • Lærereksamen, Linköpings universitet (2007).
  • Lærer hos MediCarrera siden 2014. Ansvar for videreudvikling af MediCarreras kursuskoncept og gennemføring af undervisning i samarbejde med øvrige lærere.
  • 2008-2014 Svensklærer SFI, Norrköpings kommun.

 

Sara Dencker

Sara Dencker Kundeansvarlig Danmark
sara@medicarrera.com

Linn Grönberg

Linn Grönberg kursusans­varlig
linn@medicarrera.com

Kamilla Nilsen Tveit

Kamilla Nilsen Tveit Kundeansvarlig Norge
kamilla@medicarrera.com

Tova Hansson

Tova Hansson Relocationkonsulent
tova@medicarrera.com

Rebecca Lilford

Rebecca Lilford, Kursuskoordinator/salgskonsulent
rebecca@medicarrera.com

Marisa Törnros

Marisa Törnros Relocationkonsulent
marisa@medicarrera.com

Dóra Kántor

Dóra Kántor rekrutterings­konsulent
dora@medicarrera.com

Justyna Markowitz

Justyna Markowitz rekrutterings­konsulent
justyna@medicarrera.com

Irene Martínez

Irene Martínez rekrutterings­konsulent, autoriseret psykolog
irene@medicarrera.com

Natalija Prokopjeva

Natalija Prokopjeva rekrutterings­konsulent
natalija@medicarrera.com

Noemi Sanz

Noemi Sanz økonomians­varlig
noemi@medicarrera.com

Edgar Tijhuis

Edgar Tijhuis rekrutterings­konsulent
edgar@medicarrera.com

Verónica Aparicio

Verónica Aparicio rekrutterings­konsulent
veronica@medicarrera.com

Kajsa Törnroos

Kajsa Törnroos rekrutterings­konsulent
kajsa@medicarrera.com

Aneta Smolik

Aneta Smolik rekrutterings­konsulent
aneta@medicarrera.com

Silvia Campaña

Silvia Campaña Praktikant, Finans
silvia@medicarrera.com

Lisa Zanin

Lisa Zanin Praktikant, Digital markedsføring
lisa@medicarrera.com

Sophia Garmatsch

Sophia Garmatsch Praktikant, Digital markedsføring
sophia@medicarrera.com

Et projekt for hele familien

MediCarrera børnehave personale

Nina, Carina, Rehana, Åsa, Helima og Sabina tager sig af alle børnene i Calafell, hvor de lærer dansk og svensk ligesom deres forældre.

Pædagoger

For de arbejdsgivere, der ønsker at tilbyde børne­pasning under intensiv­kurset, har vi et team, der alle har svensk, dansk eller norsk som modersmål.

Undervisere

MediCarrera har flere erfarne og uddannede under­visere, som er ansvarlige for kurserne. Alle under­visere har inter­national erfaring med under­visning på B2‑niveau.

Thomas, en af vores dansklærere

Thomas, vores danske sproglærer.

Medicinske rådgivere

Ved spørgsmål vedrørende kandidaternes kom­petencer og/eller kvaliteten af uddannelse i de forskellige lande rådfører vi os med vores medi­cinske rådgivere – læger, tandlæger og sygeple­jersker – der arbejder som eksterne konsulenter inden for forskellige specialistområder.

Antal ansatte

I dag omfatter MediCarrera hele 35 ansatte fordelt på hovedkontoret og de forskellige sprogcentre.